"KAŻDY KONIEC JEST POCZĄTKIEM CZEGOŚ NOWEGO...."
10 lipca 2023
Dzisiaj, podczas uroczystości związanych z zakończeniem roku szkolnego 2022/2023,
ze społecznością szkolną pożegnała się
Pani HANNA RZEPKA - długoletni dyrektor szkoły, która w tym roku przechodzi na zasłużoną emeryturę
Pani Dyrektor skierowała poniższy list do Nauczycieli, Pracowników, Uczniów, Rodziców, Absolwentów
Szanowni zebrani –Drodzy Goście, Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice, Uczniowie, Absolwenci
Dzisiejsze zakończenie roku jest moim ostatnim jako dyrektora tej szkoły.
Po 13 latach pełnienia tej funkcji i 35 latach pracy, odchodzę na emeryturę.
Zawsze Wam mówiłam, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego.
Doskonale pamiętam gdy przyszłam do tej szkoły jako młoda nauczycielka
po studiach, z głową pełną pomysłów i pasją w sercu do wykonywanej pracy.
Pamiętam moją pierwszą klasę, której byłam wychowawczynią i kolejne trzy, które miałam przyjemność przeprowadzać przez lata nauki w tej szkole. Nigdy nie zapomnę swoich uczniów, a szczególnie tych których przygotowywałam do matury.
Ta szkoła miała być krótkim epizodem na jeden rok, a stała się szkołą mojej drogi zawodowej. 19 lat temu podjęłam się pełnienia funkcji wicedyrektora,
a 13 lat temu funkcji dyrektora.
Zmieniały się czasy, a wraz z nimi rzeczywistość i realia edukacyjne, do których musieliśmy się dostosować. Szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą i dla których ją tworzymy. Mam nadzieję, że te 13 lat, kiedy miałam przyjemność nią kierować umożliwiły nam stworzenie szkoły przyjaznej dla uczniów i rodziców odgrywającej ważną rolę w środowisku lokalnym, szkoły która poprzez projekty, wymiany i praktyki międzynarodowe stała się częścią europejskiego systemu kształcenia.
To jaką pozycję osiągnęła nasza szkoła obecnie jest zasługą wielu ludzi. Nie byłoby dobrych wyników w nauce, wysokich miejsc w rankingach „Perspektyw”, sukcesów w konkursach i zawodach realizacji projektów gdyby nie moi nauczyciele i uczniowie.
Drodzy nauczyciele!
Wiem, że Państwa praca z pasją i determinacją, zaangażowaniem i głowami pełnymi pomysłów umożliwiła nam realizację wszystkiego co zaplanowałam i tego co wspólnie wymyśliliśmy.
W swojej pracy kierowałam się zasadą "Kto chce rządzić ludźmi , nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, aby podążyli za nim„.
Jestem niezmiernie dumna ze swoich nauczycieli, z którymi stworzyliśmy bardzo zgrany zespół i razem realizowaliśmy najbardziej śmiałe pomysły i przedsięwzięcia. Z Wami jeszcze się nie żegnam bo taka rola dyrektora, że pełni swoją funkcję do 31 sierpnia, musimy przeprowadzić rekrutację i przygotować nowy rok szkolny 2023/2024, a przed Nami ostatnia Rada Pedagogiczna.
Niemniej w tym momencie bardzo chciałabym podziękować wszystkim moim nauczycielom za odwagę, determinację, za otwartość na zmiany, za wszystkie inspiracje, serdeczność i przyjaźń, oraz za to że każdy z nas czuł się tu bardzo dobrze, można śmiało stwierdzić w tej szkolnej rodzinie.
Dziękuję moim emerytowanym Dyrektorom, starszym koleżankom i kolegom, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i wprowadzali mnie w ten zawód.
Gorące słowa podziękowania kieruję do swojego zastępcy Pana Karola Banasika. To jego profesjonalizm, opanowanie, wysoka kultura pozwoliły nam przetrwać różne trudne sytuacje, a mogę po wielu latach współpracy powiedzieć, że jest to osoba na której nigdy się nie zawiodłam.
Wszystkim moim nauczycielom dziękuję z całego serca, za wszystko.
Szkoła to złożony organizm, za pracę którego odpowiadają nie tylko nauczyciele ale także pracownicy administracji i obsługi. Szczególne słowa uznania kieruję do Pani Anety Adamczyk sekretarza szkoły, której wielka życzliwość, serdeczność, takt i cierpliwość potrafiły rozładować każdą sytuację. Zawsze czułam jako dyrektor jej wsparcie i pomoc, które jest niezbędne w naszej pracy.
Dziękuję Pani Jadwidze Niewęgłowskiej, która tak umie zarządzać finansami szkoły, że mimo, iż nigdy pieniędzy nie było za dużo , nam na wszystko jakoś starczało, jak to w polskim domu.
Dziękuję Pani Katarzynie Nowak i wszystkim pracownikom obsługi, że mamy szkołę czystą, zadbaną, bezpieczną, a teraz pachnącą wakacjami.
Sercem szkoły są przede wszystkim uczniowie, zarówno obecne roczniki oraz Wy drodzy Absolwenci. Mimo, że przez 19 lat pełniłam funkcje kierownicze
to nigdy nie przestałam być nauczycielem geografii i robić to, co kocham najbardziej. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Wam złożoność świata, piękne miejsca oraz zaszczepić w Was ciekawość jego poznania.
Droga młodzieży!
Od Was młodych uczyłam się ciągle czegoś nowego, rozumienia współczesnego świata, nowych technologii i jej tajników. Dziękuję Wam za waszą młodzieńczą radość, sukcesy, wspólnie spędzony czas, nie tylko na lekcjach,
ale też na projektach, gdzie poznawaliśmy się z zupełnie innej strony.
Szanowni Rodzice!
Nie ma dobrej szkoły bez aktywnych, zaangażowanych i wspierających Rodziców. Dziękuję wszystkim Wam, z którymi miałam przyjemność współpracować, za dostrzeganie problemów, pomoc w ich rozwiązaniu i zwykłą ludzką życzliwość.
Szanowni zebrani!
Szkoła, to nie samotna wyspa, ale ważny element systemu edukacji Powiatu i Gminy.
W każdym momencie swojej pracy czułam pomoc, wsparcie osobiste i finansowe ze strony Pana Starosty Grzegorza Pieca i Pana Wicestarosty Wiesława Skowrona, któremu jako lokalnemu patriocie nasza szkoła jest szczególnie bliska.
Pani Burmistrz Dorota Łukomska jako absolwentka szkoły wspierała nas, w każdy możliwy sposób. Dziękuję, że dzięki projektom składanym do gminy ponad 300 uczniów nauczyło się jeździć na nartach, a ja mam satysfakcję, że tą pasją mogłam zarazić młodzież.
Dziękuję Panu Naczelnikowi Krzysztofowi Stacherze, dyrektorom szkół ponadpodstawowych z powiatu koneckiego i szkół podstawowych z gminy Stąporków za lata bardzo dobrej współpracy, wymiany doświadczeń, życzliwość i wsparcie, w każdej sytuacji. Dziękuję bardzo.
Wisława Szymborska napisała :
„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie
Chociaż kolejne etapy życia się kończą, to zawsze zaczyna się coś nowego.
Zawsze warto cieszyć się darem życia i pisać jego ciąg dalszy.
Zawsze można zrobić coś sensownego ,coś przeżyć i dopisać do tego , co było .
A w pamięci zachować zdarzenia i ludzi, z którymi dane mi było się spotykać.
Wspomnienia są jak kwiaty i trzeba je pielęgnować.
Warto je zachować w sercu, a szczególnie te dobre a takich mi nie brakuje !”
Cieszę się, że mogę podpisać się pod słowami Noblistki. Wiele pięknych budujących chwil spędziłam w tej szkole, a przede wszystkim spotkałam ludzi, który stali się częścią mojego życia. Wszystkim Państwu serdecznie dziękuję
za tę wspólną drogę. Szkoła jaką teraz mamy to nasz wspólny sukces!
Życzę nauczycielom, uczniom, rodzicom i władzom samorządowym aby nasza szkoła ciągle się rozwijała, a pracą i nauką dawała satysfakcję i radość oraz przyjemność z codziennego obcowania ze sobą.
Zostawiam szkołę w dobrej kondycji i dobrych rękach.
Od 1 września kierować nią będą Pani Anna Misiowiec i Pan Karol Banasik. Jest mi niezmiernie miło, że to w ich ręce mogę przekazać ster. Tym bardziej, że są to nie tylko nasi nauczyciele, którzy najlepiej znają potrzeby uczniów, grona pedagogicznego i lokalne środowiska, ale są to moi byli uczniowie
i pracownicy, których miałam przyjemność wprowadzać w tajniki tego zawodu
i szkolnej rzeczywistości stawiając przed nami zadania, których sami by się jednokrotnie nie spodziewali. Ważne jest dla mnie, że jest to swoista sztafeta pokoleń i tą symboliczna pałeczkę mogę im przekazać.
W tym miejscu chciałabym Aniu i Karolu życzyć Wam cytując słowa
św. Augustyna:
„Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeśli ją posiada”.
Życzę abyście to Wy razem z całym gronem pedagogicznym szukali drogi do sukcesów i od 1 września dalej pisali, ale już własną historię tej szkoły.
Drodzy uczniowie, mam nadzieję, że wiedza, umiejętności, zdolności zdobyte
i rozwijane w tej szkole będą procentowały w Waszym dorosłym życiu
i pozwolą śmiało z podniesionym czołem pozwolą Wam przez nie przejść. Niezależnie gdzie i co będziecie robić, pamiętajcie, że to jest i będzie Wasza szkoła, której drzwi są zawsze dla Was otwarte. I pamiętajcie zawsze bądźcie dobrymi ludźmi!
Kończąc to najdłuższe w moim życiu wystąpienie, chciałabym jak śpiewa Grzegorz Markowski z zespołu Perfekt powiedzieć Wam, że ” Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Niepokonanym”
Tą piosenką wraz z podziękowaniem i najlepszymi życzeniami pragnę się
ze wszystkimi pożegnać.

 

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE