KONFERENCJA NA PODSUMOWANIE PROJEKTU
28 października 2022

 

KONFERENCJA NA PODSUMOWANIE PROJEKTU

„PODOBNI, A JEDNAK INNI – SKARBY KULTURY I PRZYRODY POLSKI I RUMUNII”

27 października b.r. w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca projekt, realizowany wspólnie ze szkołą partnerską w Rumunii. Warto podkreślić, iż nasza szkoła jest jedną z trzech szkół w województwie świętokrzyskim, które otrzymały wsparcie ze środków UE, na realizację projektu .

W ramach upowszechniania projektu w naszym środowisku, na konferencję przybyli zaproszeni goście: Pani Dorota Łukomska – Burmistrz Stąporkowa, Pani Renata Doniecka – przedstawicielka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Końskich, reprezentanci Nadleśnictwa Stąporków, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie z lokalnych szkół oraz rodzice. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele lokalnych mediów: TKN24 oraz Echo Dnia Końskie. W wydarzeniu, uczestniczyli także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Ogromną niespodzianką był udział koordynatora ze szkoły w Rumunii - Pani Cristiny Campean, z którą połączyliśmy się online.

Wszystkich zebranych, powitała Pani Hanna Rzepka – dyrektor szkoły, przedstawiła główne informacje dotyczące projektu. Projekt organizowany był przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji PO WER Ponadnarodowa mobilność Uczniów. Miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród uczniów, poprzez pokazanie różnic i podobieństw z zakresu kultury i przyrody Polski i Rumunii.

Następnie , Pani Dyrektor oddała głos uczniom prowadzącym konferencję: Julii Gębskiej oraz Filipowi Kosierkiewiczowi.

W czasie konferencji, grupa 20 uczniów uczestniczących w projekcie podzieliła się swoimi wrażeniami, miłymi i niezapomnianymi wspomnieniami. Uczestnicy, przedstawili prezentacje multimedialne, które zawierały zdjęcia z wszystkich wydarzeń całej mobilności. O każdym dniu pobytu w Rumunii opowiedziały uczennice: Oliwia Korkowska oraz Dagmara Bednarczyk.

Uczennice: Olga Telecka oraz Wiktoria Zbróg zaprezentowały prezentację multimedialną zawierającą odpowiedzi na pytania: jakie korzyści dał mi udział w projekcie? i czym dla mnie był projekt? Odpowiedzi zamieszczone na poszczególnych slajdach zawierały myśli uczestników projektu skopiowane z dzienniczków prowadzonych w czasie mobilności.

Swoimi wrażeniami podzieliła się także kadra projektu: Pani Hanna Rzepka, Pani Dorota Fitas – koordynator i autor projektu, Pani Anna Misiowiec – autor projektu, Pani Karolina Ścisłowicz – Pluta, Pani Edyta Grabowska. Dla wszystkich, udział w projekcie był wyzwaniem, ale także nowym i ciekawym doświadczeniem.

Podczas konferencji, młodzież zaśpiewała popularne polskie piosenki, które prezentowali w Rumunii, a były to: „W moim ogródecku” oraz „Janicek’.

W czasie konferencji zostały rozdane produkty mobilności mające na celu upowszechnianie rezultatów projektu. Były to: kalendarze, śpiewniki zawierające pieśni polskie i rumuńskie, notesiki i długopisy. Wystrój sali, w której odbywała się konferencja stanowiła wystawa zdjęć z całej mobilności oraz plakatów. Plakaty, przedstawiały rezultaty projektu. Autorom najlepszych prac wręczone zostały pamiątkowe książki.

Na podsumowanie konferencji uczniowie zatańczyli poloneza, którego również prezentowali w szkole partnerskiej.

Na zakończenie, Pani Renata Doniecka odczytała podziękowania i gratulacje od Pana Wiesława Skowrona – wicestarosty koneckiego, który nie mógł wziąć udziału w konferencji.

Młodzież, uczestnicząca w projekcie otrzymała od pani Dyrektor rumuńskie czekolady, notesiki i długopisy.

Podjęty temat projektu: „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii” utwierdził wszystkich uczestników projektu oraz konferencji w przekonaniu, iż jesteśmy nierozerwalną częścią przyrody, to wśród niej dorastamy, uczymy się żyć i kochać, a wszystko to w połączeniu z kulturą, historią i tradycją.

 

 

 

 

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE