PODSUMOWANIE GRANTU "ŚWIĘTOKRZYSKIE PLUS"
11 czerwca 2023

 

PODSUMOWANIE REALIZACJI ZADANIA „FESTIWAL NAUKOWO – SPORTOWY” W RAMACH PROGRAMU #ŚWIĘTOKRZYSKIEPLUS

Zakończyliśmy realizację zadania publicznego „Festiwal Naukowo – Sportowy”, który został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022 - 2023

W tym roku złożyliśmy wniosek na grant, w którym zaplanowaliśmy realizację Festiwalu Naukowo – Sportowego. Wydarzenie to, trwało dwa dni. Powołany został komitet organizacyjny w skład którego weszli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Uczniowskiego Klubu Sportowego „Staszic” oraz nauczyciele. W skład komitetu weszli uczniowie: Kinga Kurp, Michalina Pardoła i nauczyciele: Justyna Serek, Dorota Fitas, Anna Misiowiec, Marzena Kwiecińska.

  1. Festiwalu Naukowo – Sportowego zainaugurował spektakl pt. „Moralność pani Dulskiej” w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który został zaprezentowany 27 maja w godzinach popołudniowych na scenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie. Spektakl, obejrzeli mieszkańcy z terenu gminy Stąporków. Odbiór był bardzo duży o czym świadczyły zapełnione wszystkie fotele i dodatkowo dostawione miejsca. W sztuce teatralnej wystąpili uczniowie klas pierwszych. Dla niektórych był to aktorski debiut z którym poradzili sobie bardzo dobrze. Zadeklarowali chęć udziału w szkolnej grupie teatralnej „Alter ego” , aby móc rozwijać swoje pasje i umiejętności aktorskie. W spektaklu wystąpili: Klaudia Ciaś, Grzegorz Lewandowski, Jakub Choroszyński, Nikola Brygoła, Zuzanna Kos, Zuzanna Kwiecień, Anna Szewczykowska, Maria Kusztal, Natalia Boruń. Reżyseria: p. Dorota Kosierkiewicz, p. Marzena Maleszak i p. Anna Misiowiec.
  1. dzień Festiwalu Naukowo – Sportowego miał na celu integrację młodzieży z naszej szkoły z młodzieżą z klas VIII ze szkół z terenu gminy Stąporków i okolicznych miejscowości. Głównym celem wydarzenia było promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia w oparciu o naukę, a także rozwijanie kompetencji kluczowych. Impreza rozpoczęła się od spektaklu „Moralność pani Dulskiej”, który po raz drugi został zaprezentowany na scenie MGOKiS w Stąporkowie. Następnie na placu przed szkołą powitano wszystkich przybyłych gości oraz nauczycieli i uczniów ZSP w Stąporkowie. Na imprezę przybyli goście: Grzegorz Piec - starosta konecki, Wiesław Skowron – wicestarosta konecki, Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa, uczniowie klas ósmych z lokalnych szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Spotkanie zainaugurował układ taneczny w wykonaniu młodzieży z klas: 3 LO i 3 T, do którego choreografię przygotowała pani Monika Grabusińska. Następnie pani dyrektor szkoły Hanna Rzepka powitała gości, życząc wszystkim dobrej zabawy i wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Do kontynuacji nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie zachęcali również przybyli goście. W dalszej części festiwalu młodzież uczestniczyła w następujących warsztatach i grach z następujących przedmiotów:

język angielski"Sound and song" (panie Małgorzata Hampel, Katarzyna Dworzyńska i pan Paweł Ferens),

biologia "Magia życia" (pani Edyta Grabowska),

fizyka ",”Czy istnieje Wielki Wóz ? Gwiazdy i gwiazdozbiory" (pan Jarosław Kowalczyk),

historia "Magia PRL-u" (pani Karolina Ścisłowicz - Pluta),

matematyka "Masters od numbers, (pani Magdalena Gołacka),

chemia "zrób to sam"(pani Monika Kaczmarek),

informatyka "Druk 3D, e-sport, montaż lokalnych sieci komputerowych " (pani Jadwiga Duda, pan Jacek Ryś i pan Michał Szcześniak).

Nauczyciele przedmiotów zawodowych przygotowali warsztaty:"Handel dawniej i dziś " (panie: Marzena Kwiecińska oraz Justyna Serek),

"You can drive, czyli logistycznie rozpracuj trasę" (pani Monika Grabusińska)

Z kolei pani Bożena Młodawska oraz panowie Robert Kusztal i Łukasz Kwiecień zaprosili młodzież do udziału w zajęciach sportowych pod hasłem "Żyj zdrowo na sportowo aktywnie i z pasją ".

Zabawa zakończyła się festiwalem kolorów, wspólnym tańcem Belgijki oraz zawodami w przeciąganiu liny.

Nie sposób nie wspomnieć, że utraconą w ferworze zabawy energię można było zregenerować podczas poczęstunku przy grillu, przygotowanym przez panią Krystynę Zawadzką i pana Dariusza Młodawskiego.

Młodzież mogła także zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły korzystając ze stoiska promocyjnego zorganizowanego przez panie: Dorotę Fitas, Małgorzatę Kosmalę, Katarzynę Rupniewską i Renatę Lisowską.

Dwudniowe obchody Festiwalu Naukowo – Sportowego był bardzo ciekawym wydarzeniem , w którym uczestniczyło bardzo dużo osób, w tym uczniowie nie tylko z ZSP w Stąporkowie. Inicjatywa ta, odbyła się dzięki środkom finansowym pochodzącym z grantu #ŚwiętokrzyskiePlus.

www.swietokrzyskieplus.pl

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE