PODZIWIAMY UROKI RETHYMNO
12 października 2021
W ramach programu Erasmus, projektu „W kierunku zawodowego sukcesu”, uczniowie naszej szkoły, nie tylko zdobywają doświadczenie zawodowe oraz rozwijają kompetencje językowe i społeczne, ale również poznają kulturę Grecji i piękno regionu,
w którym przebywają.
Rethymno, w którym goszczą, jest ojczyzną Zeusa, boga gościnności, dlatego uczestnicy projektu czują się tu bardzo dobrze. Miasto to, jest najpiękniej zachowanym, renesansowym miastem kraju,
a dzięki urodzie przyrody jednym z najpiękniejszych miast wojewódzkich w Grecji. Nad miastem góruje góra Psiloritis, a zwiedzający miasto uczniowie mogą natknąć się na ślady cywilizacji sprzed 3500 lat, z wieloma bizantyjskimi kościołami i klasztorami oraz magicznymi weneckimi pomnikami.
Miasto położone jest pomiędzy Chanią, a Heraklionem. Rozwinęło się na długości 13 km wzdłuż piaszczystej plaży, na cyplu północnego brzegu, pomiędzy górami a morzem.
Uczniowie realizując program kulturowy, podziwiają rzadkie naturalne piękno, wyjątkowy krajobraz, archeologiczne miejsca, kościoły i klasztory, które stanowią atrakcję miasta. Spacerują ciekawymi
i niesamowitymi trasami prowadzącymi przez zaułki Starego Miasta, promenadę nadmorską, czy okoliczne wzgórza, z których podziwiają panoramę miasta.
Do miejsc, które szczególnie chętnie odwiedzają turyści jak uczniowie naszej szkoły, uczestniczący
w projekcie Erasmus, należą:
Port wenecki, w którym obecnie cumują rybackie łodzie i jachty, posiada molo i latarnię Morską. Spacerując wzdłuż portu, oglądają kamienice z przepięknymi portalami i balkonami, będące dziełem wenecjan.
Fortezza to mury zewnętrzne z XVI wieku, po dawnym weneckim zamku, który powstał dla ochrony mieszkańców, przed turecką inwazją.
Stare Miasto w Rethymno to labirynt wąskich, krętych, kolorowych uliczek, pełnych ciekawych zakątków.
Wenecka Fontanna Rimondi to zabytek z XVII wieku. Pomiędzy smukłymi kolumnami umieszczono trzy głowy lwów, z których tryska woda.
Kościół Św. Franciszka to bazylika z drewnianym dachem wybudowana w stylu weneckim
na przełomie XV i XVI wieku.
Plaża z czystą, przezroczystą wodą.
Nasz projekt realizujemy na przełomie września i października, kiedy w Polce jest już jesień,
a w Grecji odczuwamy wakacyjną aurę. Uczestnicy projektu chętnie korzystają ze słonecznych
i wodnych kąpieli w ciepłym morzu. Panuje tu umiarkowany, śródziemnomorski klimat, z upalnymi latami i obfitymi opadami deszczu, występującymi jesienią i wiosną, temperatury wahają się od 14 stopni w zimie do 29 latem. Łagodny klimat, czasami zostaje zakłócony groźnymi północnymi wiatrami i ciepłymi południowymi, wiejącymi przeważnie przy zmianie pór roku.
Mimo, że uczniowie są przyzwyczajeniu do rodzimej kuchni, to poznają tradycje i smaki kulinarne Grecji. Kuchnia Kreteńczyków bazuje na naturalnych produktach pochodzenia lokalnego,
a jej tajemnicą są niektóre gatunki roślin górskich. Typowymi potrawami greckimi wartymi polecenia są souvlaki, mousaka, ciasto filo, sos tzatziki, które uczestnicy projektu mają okazję skosztować.
Baza hotelowa w Rethymno jest bardzo dobrze rozwinięta, uczniowie mieszkają w hotelu
Litsa’s Lefkoniko Beach, który położony jest 100 metrów od promenady nadmorskiej oraz w pobliżu Starego Miasta.
Pobyt w Rethymno w ramach projektu Erasmus, to nowe doświadczenie nie tylko na gruncie zawodowym i językowym, ale możliwość poszerzania własnych horyzontów, wiedzy i otwartości na inne kultury.

 

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE