PRAKTYKI ZAWODOWE - WŁOCHY - ERASMUS +
05 kwietnia 2023
DOBIEGA KOŃCA REALIZACJA PRAKTYK ZAGRANICZNYCH W BOLONII
Tym razem dziewiętnastu uczniów naszej szkoły zdobywało doświadczenie zawodowe u pracodawców w Bolonii we Włoszech. W ramach projektu uczniowie doskonalili umiejętności językowe, kompetencje: społeczne, organizacyjne i inne. W projekcie brali udział technicy informatycy, handlowcy i logistycy. Opiekunami młodzieży w czasie mobilności byli nauczyciele: pan Karol Banasik – koordynator projektu, pan Robert Kusztal, pani Hanna Rzepka i pani Dorota Fitas.
Od poniedziałku 6 marca 2023r. uczniowie realizowali miesięczne praktyki w bolońskich firmach. Podczas wizyt monitorujących, opiekunowie młodzieży zbierali informacje o uczniach ich pracy. Z prowadzonych rozmów wynikało, że włoscy pracodawcy są bardzo zadowoleni z pracy naszej młodzieży. Chwalili przygotowanie zawodowe oraz umiejętności językowe. Jednocześnie nasi uczniowie podkreślali, że w firmach, w których pracują panuje bardzo przyjazna atmosfera, szefowie i wszyscy pracownicy są bardzo życzliwi i empatyczni.
Oprócz umiejętności zawodowych, uczniowie poznali nową kulturę i nowych ludzi, którzy pochodzili nie tylko z Włoch, ale z wielu innych krajów. Bolonia to duże miasto, dlatego uczniowie musieli także opanować sposób poruszania się komunikacją miejską, ponieważ do swoich miejsc pracy musieli dojechać autobusem. Młodzież poradziła sobie z tym
świetnie
 
, tak samo jak z codziennym życiem w miejscu zakwaterowania. Pobyt w Bolonii to nie tylko praca, po pracy młodzież zwiedzała miasto, poznawała jego historię, kulturę, zabytki, muzea i oczywiście wspaniałą kuchnię. W czasie wyjazdu uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Florencji czy Wenecji. Z każdej wycieczki przywieźli mnóstwo fantastycznych wspomnień, zdjęć i przeżyć.
Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymają certyfikaty Europass Mobilność, które niewątpliwie będą dużym atutem, kiedy będą wkraczać na rynek pracy.
O udziale w projekcie Erasmus poniżej wypowiadają się jego uczestnicy:
Adrian Kłosowski
Wyjazd w ramach projektu ,,Erasmus" pomógł mi poprawić znajomość języka angielskiego, udało mi się przełamać barierę językową i stałem się bardziej otwarty na komunikację w tym języku. Dzięki projektowi miałem możliwość zwiedzić piękne włoskie miasta. Zapoznałem się również z włoską kuchnią, która przypadła do mojego gustu. Dzięki projektowi stałem się bardziej samodzielny, zaradny i otwarty.
Karol Garbacz
Projekt Erasmus umożliwił mi na polepszenie mojej znajomości języka angielskiego. Pozwolił na uzyskanie doświadczenia zawodowego w branży informatycznej i na nauczenie się nowych umiejętności m.in. projektowanie 3D. Dzięki niemu nawiązałem nowe znajomości oraz pogłębienie już starych. Dał mi możliwość poznania Włoszech ich krajobrazu, architektury i kultury.
Jakub Pięta
Dzięki projektowi udoskonaliłem swoją znajomość języka angielskiego. Poznałem nowych ludzi, zwiedziłem nowe miejsca, lepiej poznałem włoską kulturę oraz kuchnię.
Mikołaj Jaworski
Program Erasmus + dał mi niezwykle duże możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Projekt ten jest niecodziennym sposobem na zdobywanie doświadczeń na polu nauki języków obcych, życia społecznego, poznawania nowych kultur, tolerancji, rozwoju, samodoskonalenia, a także idealna okazja do poznawania wielu ciekawych osób. Dzięki Erasmusowi polepszyłem swoje zdolności do pracy w zespole.
Dominik Wieloch
Dzięki programowi Erasmus+ poszerzyłem swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz poznałem kilka podstawowych zwrotów w języku włoskim. Poznałem kulturę Włoską oraz spróbowałem wiele regionalnych potraw. Podczas odbywanych praktyk udoskonaliłem umiejętności w kwestiach informatycznych. Wykonywałem różne czynności, z którymi wcześniej się nie spotkałem. Poznałem
również Włochów z którymi dobrze wie dogadywałem.
Paweł Moczarski
Projekt Erasmus + był dla mnie niepowtarzalnym przeżyciem. Dzięki niemu zdobyłem doświadczenie, które z pewnością przyda mi się podczas dalszej nauki jak i w moim przyszłym zawodzie. Zdobyłem wiedzę nie tylko z dziedziny mojego branży, ale również z włoskiej kultury. Miałem okazję dowiedzieć się jak smakuje prawdziwa włoska kuchnia. Zawarłem wiele nowych znajomości z innymi uczestnikami projektu oraz mieszkańcami Bolonii. Rozmowy z obcokrajowcami sprawiły, że poznałem wiele niespotykanych zwrotów w języku angielskim oraz wpłynęły na moją pewność siebie i płynność wypowiedzi. Zwiedziłem też miasta w których dowiedziałem się wiele o ich zabytkach jak i również włoskiej architekturze.
Stanisław Migałka
Dzięki projektowi Erasmus+ polepszyłem swoje kompetencje z języka angielskiego. Zwiedziłem wiele nowych miejsc, poznałem kulturę Włoch oraz spróbowałem tamtejszej kuchni. W miejscu pracy poznałem wiele nowych ludzi dzięki którym każdy dzień stawał się lepszy. Mogłem zobaczyć jak wygląda praca w magazynie od wcześniej nie znanej mi strony. Oprócz pracy podziwialiśmy również piękne widoki, umocniły nam się relacje z przyjaciółmi. Erasmus nauczył mnie samodzielności i odpowiedzialności.
Kasia Pyrlik
Udział w projekcie Erasmus nauczył mnie radzenia sobie w codziennych sytuacjach, jest dla mnie czymś w rodzaju szkoły życia. Nauczyłam się korzystać dobrze z komunikacji miejskiej i lepszej orientacji w mieście. W sklepie, w którym pracuje zdobyłam nowe doświadczenia zawodowe. Nauczyłam się wiele nowych rzeczy związanych z zawodem technika handlowca pod opieką wspaniałego szefostwa. Odkryłam nowe smaki kuchni włoskiej. Dzięki zorganizowanym wycieczkom odkryłam piękne miejsca i zabytki. W wolnym czasie po pracy zwiedzaliśmy Wenecje, Florencję oraz centrum Bolonii oświetlone wieczorem.
Michalina Pietrasik
Wyjazd na ten projekt pozwolił mi zwiedzić nowe i ciekawe miejsca jakimi była Bolonia, Wenecja i Florencja. Poznałam lepiej tutejszą kulturę i nowe osoby z otoczenia w jakim przebywałam przez ten miesiąc. Poprawiłam swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem angielskim i kompetencje w interakcjach z innymi osobami. Sprawdziłam swoje umiejętności związane z zawodem jakie uzyskałam w szkole. Nauczyłam się samodzielnego życia i radzenia sobie w sprawach codziennych.
Wiktoria Gibała
Przed wyjazdem zastanawiałam się jak to będzie z porozumiewaniem się w języku angielskim, codziennymi obowiązkami czy też pracą i dobrym rozplanowaniem kieszonkowego. Już po paru dniach zrozumiałam, że nie warto się przejmować takimi rzeczami. Projekt nauczył mnie samodzielności w życiu codziennym. Zdobyłam nowe doświadczenia zawodowe. W sklepie, gdzie odbywam praktyki, poznałam ciekawe osoby, które umilały mi każdy dzień. W wolnym czasie po pracy zwiedzaliśmy Wenecje, Florencję oraz centrum Bolonii nocą. Projekt ten jest bardzo przydatnym i rozwijającym doświadczeniem. Ciszę się, że mogłam wziąć udział w takim projekcie.
Bartosz Ksel
Udział w projekcie Erasmus pozwolił mi na podniesienie moich umiejętności w zakresie informatyki, a także poszerzenie wiedzy i poznanie kultury pięknego kraju jakim są Włochy. Podczas praktyk nauczyłem się wiele nowych rzeczy związanych z zawodem technika informatyka. Do moich zadań należało: instalacja i aktualizacja systemów operacyjnych, aktualizacja sterowników, wymiana podzespołów komputerowych, rozkładanie laptopów na cześci, tworzenie skryptów. Poznałem kilka podstawowych zwrotów w języku włoskim. Poznałem kulturę Włoską oraz spróbowałem wiele regionalnych potraw. Podczas odbywanych praktyk udoskonaliłem umiejętności w kwestiach informatycznych. Wykonywałem różne czynności z którymi wcześniej się nie spotkałem. Poznałem również Włochów z którymi dobrze wie dogadywałem.
Maria Miernik
Dzięki projektowi Erasmus nauczyłam się radzenia sobie w codziennych czynnościach, była to dla mnie taka szkoła życia. Przełamałam swoje bariery językowe i przekonałam się, że komunikowanie się w języku angielskim wcale nie jest takie trudne jak myślałam. W sklepie, w którym pracowałam panowała świetna atmosfera i z dnia na dzień nasze więzi z pracownikami się rozwijały. Poznałam tam wspaniałe osoby, które umilały mi jak i reszcie dziewczyn każdy dzień w pracy. Podczas pobytu w Bolonii mieliśmy dwie wycieczki: do Wenecji i Florencji, ale również zwiedziliśmy nasze miasto nocą. Poznałam kuchnie włoską, wszystkie potrawy, które spróbowałam bardzo mi smakowały. Podczas odbywanych praktyk udoskonaliłam swoje umiejętności w kwestiach logistycznych. Projekt ten jest bardzo rozwijającym doświadczeniem i cieszę się, że mogłam w nim wziąć udział.
Bartosz Głowala
Projekt Erasmus+ to idealny sposób do nauki języka angielskiego i poznania kultury obcego kraju. Dzięki projektowo rozwinąłem poziom swoich umiejętności i zwiększyłem swoje szanse na rynku pracy w przyszłości. Erasmus+ nauczył mnie odpowiedzialności i punktualności oraz wielu innych przydatnych umiejętności.
Mikołaj Kos
Erasmus jest pięknym doświadczeniem, polecam zdecydowanie każdemu. Dni spędzone w firmie , pozwoliły mi na doskonalenie umiejętności w zawodzie technika informatyka oraz dalszy progres w doskonaleniu mojego języka angielskiego. We Włoszech widać ogromną różnicę w sposobie życia, edukacji czy jedzenia. Projekt ten otworzył mnie na inne kultury ,pomógł mi nawiązać kontakt z rówieśnikami , nauczył dyscypliny oraz dzięki towarzystwu współlokatorów w pokojach zrozumiałem jak ważne są kontakty z innymi ludźmi. Erasmus to też wspaniałe wycieczki, zwiedzanie i poznawanie zarówno miast i zabytków.
Piotr Piekarski
Wyjazd na projekt Erasmus+ pozwolił mi podwyższyć swój poziom języka angielskiego i przełamać bariery językowe. Dzięki projektowi, nabrałem także dużo umiejętności praktycznych w zawodzie technika informatyka . Podczas pobytu udało mi się poznać kulturę Włoch oraz spróbować ich przepysznej kuchni.
Mateusz Ślusarczyk
Dzięki projektowi Erasmus polepszyłem swoją znajomość języka angielskiego. Miałem możliwość odwiedzenia nowych miejsc i spróbowania włoskiej kuchni. W miejscu pracy poznałem wiele ciekawych osób dzięki którym każdy dzień był coraz ciekawszy. Dzięki projektowi zdobyłem również doświadczenie zawodowe, które ułatwi mi znalezienie pracy.
Filip Kosierkiewicz
Jako osoba kształcąca się w zawodzie technik informatyk miałem szeroki zakres obowiązków podczas mojej praktyki. Wykonywałem prace przy takich rzeczach jak projektory oraz administrowałem systemami komputerowymi. Erasmus to nie tylko ciężka praca ale również poznawanie świata oraz kultury. Miesięczna praktyka w innym kraju pozwoliła mi poprawić swój język angielski oraz nauczyć się wielu zwrotów z miejsca w którym przebywałem. Polecam udział w takich projektach gdyż jest to idealny czas aby nauczyć się samodzielności, pracy w grupie, a także integracji z osobami ze szkoły którzy uczestniczyli w praktykach.
Aleksander Puchta
Udział w projekcie Erasmus nauczył mnie radzenia sobie samemu w codziennych sytuacjach, jest dla mnie czymś w rodzaju lekcji życia. W firmie w której pracowałem zdobyłem nowe doświadczenia zawodowe. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy związanych z pracą technika informatyka pod opieką szefa oraz jego asystentów Odkryłem nowe smaki kuchni włoskiej które ukształtowały mój gust jedzeniowy Dzięki zorganizowanym wycieczkom odkryłem piękne miejsca i zabytki. W wolnym czasie po pracy zwiedzaliśmy Wenecje, Florencję oraz centrum Bolonii nocą.
Paweł Chrzan
Udział w projekcie nauczył mnie: jak postępować w ciężkich lub po prostu niecodziennych sytuacjach, w których w życiu codziennym rzadko mamy okazję się znaleźć. Poznałem od środka wiedzę dotyczącą funkcjonowania dużych firm logistycznych oraz to, jakich technologii się w nich używa, w jakim celu są one wykorzystywane. Powiększyłem swoją wiedzę dotycząca wykonywanego przeze mnie zawodu i nie tylko poprzez liczne poradniki oraz zadania wykonywane w pracy. Poznałem nowych ludzi nie tylko z naszego kraju, ale także innych, poszerzyłem horyzonty poprzez poznanie ich kultury, sytuacji w kraju oraz ich mentalności. Punktualności oraz radzenia sobie ze stresem i nerwami, odpowiedzialności za swoje czyny. Utrwaliłem znajomość języka angielskiego oraz poznałem nowe zwroty w języku włoskim. Nauczyłem się także współpracy w grupie oraz koordynacji w dużym mieście, szybszego zapoznawania się z terenem.

 

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE