UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY OTRZYMALI CERTYFIKATY EUROPASS
29 marca 2022
 
We wtorek 29 marca b.r., w naszej szkole odbyło się podsumowanie praktyk i staży zawodowych realizowanych w Grecji w miejscowości Rethymno na Krecie w ramach programu Erasmus +.
W konferencji udział wzięli: Pan Wiesław Skowron – wicestarosta konecki oraz pan Krzysztof Stachera – naczelnik wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich, Pani Hanna Rzepka – dyrektor szkoły, Pan Karol Banasik – wicedyrektor szkoły, a także nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele rodziców.
Zorganizowana konferencja miała na celu podsumowanie dotychczas realizowanego projektu „W kierunku zawodowego sukcesu” i jednocześnie zainaugurowanie kolejnego, w ramach którego przewidziano praktyki na wrzesień b.r.
Uczniowie otrzymali certyfikaty z rąk pani Hanny Rzepki – dyrektor szkoły, pana Karola Banasika – koordynatora projektu, wicedyrektora szkoły oraz pana Wiesława Skowrona – wicestarosty koneckiego.
Certyfikat Europass potwierdza zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas mobilności, które są uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
23 uczniów technikum kształcących się w zawodach: technik handlowiec, technik informatyk oraz technik logistyk zakończyło udział w projekcie z sukcesem. Był to czwarty projekt, realizowany przez szkołę za granicą, w czasie którego młodzież zdobyła konkretną wiedzę, przygotowanie kulturowe, umiejętności zawodowe, a także podniosła kompetencje językowe.
Podczas spotkania podsumowującego projekt, głos zabrali uczestnicy praktyk. Nauczyciele oraz uczniowie opowiadali z zadowoleniem o swojej przygodzie. Przedstawili również krótką prezentację multimedialną z pobytu w Grecji. Opowiedzieli na czym polegały praktyki dla poszczególnych zawodów.
Swoimi przeżyciami podzielili się: Martyna Żak IV TH, Miłosz Dobrowolski IV TI oraz Tomasz Głusek IV TL. Ich wypowiedzi były następujące:
„W czasie tego wyjazdu zdobyłam nowe doświadczenie, rozwinęłam się kulturowo i kreatywnie” - Martyna.
„Cieszę się, że program doszedł do skutku. Polecam każdemu, bo naprawdę warto”- Tomek.
„W czasie projektu nauczyłem się samodzielnie rozwiązywać problem. Było to niezapomniane przeżycie. Każdemu polecam” – Miłosz.
Uczniowie przedstawili także przebieg praktyk zawodowych. Część informatyków pracowała w punktach serwisowych. Do ich zadań należała diagnostyka sprzętu komputerowego, jego konserwacja i naprawa oraz instalowanie oprogramowania. W razie potrzeby mogli także obsługiwać klientów, doradzając w kwestii wyboru asortymentu dostępnego w sklepie. Pozostała część informatyków odbywała praktyki na Uniwersytecie w Rethymno na wydziale IT. Asystowali oni przy instalowaniu, konfigurowaniu i aktualizowaniu sterowników urządzeń, aktualizowaniu systemów operacyjnych, oprogramowania użytkowego i aplikacji. Ich zadaniem było także przygotowywanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego do pracy. Pod okiem zagranicznych opiekunów radzili sobie bardzo dobrze. Supervisorzy w samych superlatywach oceniali pracę młodzieży, chwaląc ją za zaangażowanie i komunikatywność.
Technicy handlowcy pracowali w lokalnej sieci marketów. Ich zadaniem było asystowanie w przyjmowaniu dostaw, dbanie o dostępność asortymentu na półkach i utrzymanie porządku w sklepie. Praktykantki poznały metody przechowywania i rozmieszczania towarów na półkach sklepowych. Dziewczęta wzorowo wywiązywały się z powierzonych zadań, a ich opiekunowie byli zadowoleni z ich pracy.
Technicy logistycy pracowali w magazynie artykułów spożywczych i codziennego użytku, który regularnie zaopatruje lokalne sklepy i supermarkety w towar. Realizowali rozładunek paletowych jednostek ładunkowych, a także układali towary na regałach półkowych magazynu. Poznali standardy organizacji transportu w firmie, asystowali też w przyjmowaniu towarów do magazynu i przygotowywaniu ładunków do transportu. W ich obowiązkach było także utrzymanie porządku na powierzchni magazynowej. Opiekunowie techników logistyków ocenili ich jako zgraną grupę, doskonale wywiązującą się z powierzonych zadań. Pracownicy magazynu bardzo chętnie przekazywali swoją wiedzę i dzielili się doświadczeniem w pracy.
W wolnym czasie, młodzież zwiedzała Rethymno - renesansowe miasto, nad którym wznosi się góra Psiloritis. Położone jest pomiędzy Chanią a Heraklionem, odpoczywała na nadmorskiej plaży lub przy hotelowym basenie.
W dalszej części spotkania głos zabrali nauczyciele, którzy pełnili funkcję opiekunów. Jednogłośnie podkreślili, iż ich podopieczni pomimo obaw jakie mieli przed wyjazdem sprostali wyzwaniu.
Starania związane z projektem docenił pan Wiesław Skowron wicestarosta oraz pan Krzysztof Stachera – naczelnik wydziału edukacji, którzy pogratulowali Pani Dyrektor, wspaniałej młodzieży, realizowanych projektów bogatych wieloprofilowo. Życzyli uczniom samych sukcesów na szczeblu zawodowym.
Pani Dyrektor również podziękowała władzom powiatowym za wsparcie w realizacji dotychczasowych projektów.
Warto przypomnieć iż, „W kierunku zawodowego sukcesu” – to projekt mobilnościowy realizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie w ramach programu Erasmus +, finansowany przez Unię Europejską w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). Realizacja staży nastąpiła w dwóch turach. I tura miesięcznych staży w greckich przedsiębiorstwach (konkretnie w Rethymno na Krecie) odbyła się na przełomie lutego i marca 2020r., w którym udział wzięło 25 uczniów (aktualnie już absolwenci szkoły 2021r.) wraz z opiekunami panem Karolem Banasikiem i panem Jackiem Rysiem. Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa na całym świecie, druga tura miesięcznych praktyk odbyła się w październiku 2021r. w którym udział wzięło 23 uczniów wraz z opiekunami: panią Hanną Rzepką, panią Moniką Grabusińską, panią Katarzyną Dworzyńską i panią Karoliną Ścisłowicz - Plutą.
Udział w projekcie dla uczestników był całkowicie bezpłatny, na jego realizację szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 552. 114,33 PLN.
Dzięki unijnym projektom z praktyk zagranicznych skorzystało już 133 uczniów. Szkoła nadal składa nowe wnioski. Otrzymaliśmy akredytację Erasmus + przyznany przez Narodową Agencję Programu Erasmus + na lata 2021-2027, która zapewnia stałe członkostwo w programie. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus +.
Przypomnijmy, że nasza szkoła realizowała dotychczas trzy projekty Erasmus + oraz dwa projekty z programu PO WER finansowanego również ze środków unijnych.
Dotychczas młodzież kształcąca się w technikum odbywała praktyki zawodowe w Niemczech (Schkeuditz) , we Włoszech (Bolonia i Parma) oraz dwukrotnie w Grecji (Kreta/Rethymno).
Realizacja projektów daje uczniom i nauczycielom wiele możliwości pozwala na to żeby rozwinąć się personalnie, zawodowo i językowo. Tego niestety na lekcjach przedmiotu nie załatwimy

 

 im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Zespół Szkół

Ponadpodstawowych

ZESPÓŁ SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH

IM. STANISŁAWA STASZICA W STĄPORKOWIE